مقالات

نایلون و نایلکس

نایلون و نایلکس

نایلون (Nylon) چیست؟

نایلون در واقع نمونه ای پلیمر ترکیبی و پلی آمید می باشد. پلی اتیلن دارای مقاومت ضربه ای و شیمیایی بالایی می باشد و انعطاف پذیری خوبی دارد. در دمای اتاق نامحلول بوده و حلالیت آن فقط از طریق گرم کردن در هیدروکربنات ها و یا هالوژن هیدروکربن ها صورت می گیرد. به راحتی اکسید نمی شود و دارای دمای ذوب نسبتا پایین می باشد.

فرایند پذیری خوب، مقاومت ضربه‌ ای و شیمیایی بالا و نیز عایق الکتریکی بودن باعث شده تا از نایلون بیشتر برای بسته بندی، پوشش غذایی، فیلم‌ های محافظ در کاربردهای ساختمانی، البسه، عایق‌ های رطوبت، گلخانه و… استفاده شود.

نایلکس (Naylks) چیست؟

نایلکس از مواد اولیه پلی اتیلن سنگین یا همان HDPE تشکیل شده است که ظاهر خشکی دارد. نایلکس در مقایسه با نایلون، قدرت تحمل وزن بسیار زیادی دارد و به‌راحتی پاره نمی‌ شود. از این رو در واحدهای صنفی مانند تره بار و میوه فروشی‌ ها که محصولات سنگینی دارند، از نایلکس استفاده می‌ شود.

در ایران، نایلکس بیشتر به مشما دسته رکابی معروف است، پلاستیک دسته رکابی همان پلاستیک های دسته دار شفافی است که هنگام خرید در فروشگاه ها برای بسته بندی محصول داده می شود.

نایلون
نایلون نایلکس

 

نایلون و نایلکس چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت‌ های اصلی نایلون و نایلکس را می‌ توان در سه دسته‌ی مواد تشکیل دهنده، ظاهر و کاربرد قرار داد. در ادامه به بررسی دقیق هر مورد می‌ پردازیم.

تفاوت نایلون و نایلکس در مواد تشکیل دهنده

نایلون از مواد پلی‌اتیلن سبک ساخته شده است. در حالی که مواد اولیه نایلکس ، دارای پلی اتیلن سنگین است. البته تمام مواد تشکیل دهنده‌ نایلکس از جنس پلی اتیلن سنگین نیست و تقریبا ۸۰ درصد آن سنگین و بقیه از پلی اتیلن سبک می‌ باشد. ترکیب این مواد باعث می‌ شود که نایلکس نرم،شفاف، با دوخت پذیری بالا و … باشد.

تفاوت نایلون و نایلکس در ظاهر

نایلکس ظاهر خشک و ماتی دارد. اگر نایلکس را در دست‌ تان مچاله کنید، با صدای خش خش همراه است. این در حالی است که نایلون‌ ها معمولا ظاهری انعظاف‌پذیر و نرم و سطحی براق و شفاف دارند که نور تا اندازه ای از آنها عبور می‌ کند. موقع استفاده از نایلون سر و صدای چندانی ایجاد نمی‌ شود.

سایزبندی و قیمت بگ های مقوایی

۳۷*۵۳ (طول و ارتفاع) قیمت: ۹۷۵۰ تومان

۲۵*۳۴(طول و ارتفاع) قیمت: ۶۲۵۰ تومان

۳۱*۴۵(طول و ارتفاع) قیمت: ۸۷۰۰ تومان

۲۰*۲۰(طول و ارتفاع) قیمت: ۴۵۰۰ تومان

۲۶*۱۷(طول و ارتفاع) قیمت: ۴۲۵۰ تومان

۳۹*۲۴/۵(طول وارتفاع) قیمت:۶۳۰۰ تومان

۲۰۰ گرمی با سلفون همراه با چاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.